Blagotvorna dejstva muzike

Slušanje tihe i meditativne muzike ima opuštajući efekat, jer usporava disanje i otkucaje srca, dok glasna i brza muzika ima suprotni efekat, ubrzava disanje i rad srca, saopštili su naučnici.

U najnovijoj studiji, objavljenoj u američkom medicinskom časopisu „Heart” (Srce), navodi se da muzika može da smanji posljedice stresa i poboljša neurološke posljedice kod pacijenata koji su doživjeli moždani udar ili imaju Parkinsonovu bolest. Naučnici su tokom istraživanja nadgledali brzinu disanja, krvni pritisak i rad srca tokom 24 časa kod ispitanika koji su slušali različite vrste muzike.

Polovina ispitanika su bili muzički obrazovani, a druga polovina nije. Istraživači su zaključili da ispitanici koji su muzički obrazovani lakše usklađuju tjelesni ritam sa ritmom muzike.

Naučnici su otkrili da muzika najprije ubrzava disanje, diže krvni pritisak i ubrzava rad srca. Taj tjelesni ritam se usklađuje sa ritmom i tempom muzike. Vrsta muzike ili lični ukus nemaju toliko uticaja na fiziološke promjene u organizmu koliko sam ritam muzike, ističe se u studiji. Naučnici su zaključili da odgovarajući izbor muzike – promjena brzog i laganog ritma sa pauzama – može da opusti organizam i da ima blagotvorna dejstva na srce i moždana oboljenja.

Narodni Lijek aug 30th, 2012

http://www.narodnilijek.com/web/blagotvorna-dejstva-muzike/

ПЕВАЊЕМ ДО ЗДРАВЉА


Истраживање које су спровели немачки научници показало је да особе које воле да певају у друштву, под тушем или док возе ауто, чине пуно за побољшање општег здравственог стања. Истраживање у коме је учествовао 31 певач аматер, спроведено на Универзитету у Франкфурту, показало је да певање стимулише производњу антитела која, између осталог, штите дисајне путеве од инфекција. Певање, слично пешачењу има опуштајуће дејство. Редовним певањем или певушењем може да се побољша начин дисања, повећа доток кисеоника у ћелије, стимулише и побољша циркулација крви и тело доведе у избалансирано стање, што доводи до стабилнијег психичког стања.

Стручњаци кажу да постоје технике које лече муцање, ослобађају нас последица стреса, убрзавају опоравак пацијената, па чак и помажу да изгубимо тежину уз помоћ певања.

Постоји много примера људи, како тврде научници, који су због можданог удара изгубили моћ говора, али су се на крају изборили са тим и постали велики говорници. Велики допринос томе даје терапија певања.

Др Готфрид Шлауг, неуролог са Харвардске медицинске школе у САД-у, каже да ова техника може да помогне многим пацијентима и то док су код куће. Сваке године широм света на стотине хиљада људи доживи мождани удар, а многи од њих до краја живота морају да се носе са тешким последицама.

Научницима је већ дуже време познато да жртве можданог удара које не могу да причају, понекад могу савршено да певају. Део мозга који је задужен за језик и говор, одвојен је од дела мозга који процесира музику.

Научници са Харварда тврде да певање може да помогне и да изгубите вишак килограма. Није битно да ли особа има глас и слух за музику или не. Нити је важно да ли човек може да се сети текста песама. Важно је само да пева и килограми се топе!


http://eparhijaniska.rs/

Muzika i ritam pronalaze put do skrivenih mesta duše. - Platon


Zašto muzikoterapija

Početke muzikoterapije srećemo u učenjima antičkih škola, biblijskim izvorima, šamanskim ritualima, teološkoj literaturi.

Muzikoterapija je bila prisutna u svim kulturama, tokom čitave istorije ljudske civilizacije, sve do danas.
Od samog početka, pratila je razvoj medicine i psihijatrije.

Kao naučna disciplina počinje da razvija tokom dvadesetog veka, a posebnu ekspanziju, sa tendencijom daljeg razvoja, doživljava u drugoj polovini XX veka.

Muzikoterapija je skup različitih metoda, neverbalnih i verbalnih, koje u sebe uključuju drevna i savremenena znanja i veštine u upotrebi glasa, tela i instrumenata, ali i elektronske i kompjuterske tehnologije.

Primenjuje se kod bolesnih i zdravih, od prvog trenutka začeća do poslednjeg daha.

Kabineti za muzikoterapiju se formiraju u zdravstvenim centrima i ordinacijama, u savetovalištima, u školama i obdaništima, u ustanovama socijalnog zbrinjavanja - domovima za decu, odrasle i stare, u zatvorima, pri crkvi, rehabilitacionim i rekretivnim centrima, u lokalnoj zajednici.


http://www.muzikoterapija.rs/


Muzika liječi stres, bol i strah

Mnogi medicinski stručnjaci smatraju da muzika čini čuda u ublažavanju stresa, bola i straha i da utiče na poboljšanje raspoloženja i stimuliše pozitivne emocije.
Praksa terapije muzikom je uvedena kada su bolnice uočile emotivno i fizicko poboljšanje koje je bilo vezano za slušanje muzike kod ranjenih ratnih veterana tokom Drugog svjetskog rata, a u novije vrijeme se ta terapija pokazala efikasnom i kod ljudi koji imaju problem da izraze svoja osjećanja.
Američki naučnici su došli do zaključka da slušanje muzike samo sat vremena dnevno može znatno da smanji tegobe kod bolesnika s kroničnim bolom u leđima ili zglobovima, a istraživanje kanadskih naučnika ukazuje da mala djeca koja pohađaju muzičko obrazovanje imaju bolje pamćenje i sposobnost učenja.
Pozitivno dejstvo muzike potvrđuje i primjer Memorijalne bolnice Moristaun, u kojoj harfistkinja Aliks Vajs svira pacijentima koji se oporavljaju od operacije srca. Svakog dana Vajsova svira po dva sata pacijentima koji su u različitim stanjima svijesti, dok medicinske sestre pomno kontrolišu pacijente koji se bude iz anestezije. Obučeni terapeuti širom svijeta muzikom pomažu ljudima na različitim mjestima – u školama, bolnicama, domovima za njegu starijih osoba… Muzikoterapeuti moraju biti izuzetno muzički obrazovani i svestrani što se tiče žanrova i u tom smislu čuveni bostonski koledž Berkli vodi jedan od najvećih programa za obrazovanje muzikoterapeuta u Americi.

http://www.narodnilijek.com/web/muzika-lijeci-stres-bol-i-strah/
Zvučna masaža: umirujuća moć zvuka

Isceljujuća i umirujuća moć zvuka ljudima je poznata već hiljadama godina. Od omamljujućih zvukova starogrčkih misterija do šamanskih bubnjeva, zvuk ima moć da naš um otvori ka višim sferama u kojima neretko nalazimo dragocene odgovore...
Praktično sve na planeti ima svoju vibraciju. U hinduizmu postoji verovanje da je sveprožimajuća svest pri stvaranju preuzela formu zvuka OM. Možemo to nazvati i prvom vibracijom ili velikim praskom svesti. Ova vibracija simbolizuje manifestaciju Boga. Veliki filozof i matematičar Pitagora tvrdio je da muzika ima isceljujuću moć, a skoro da i ne postoji neki religiozni ritual koji nije praćen muzikom ili pevanjem. Zvuk nas prati od rođenja do smrti i, kako kaže naš sagovornik Vedran Petrak, može nam biti veliki učitelj.

Bilo da čujemo zvuk ili ne, sve ima svoju vibraciju, a brzina vibracije, tj. frekvencija, određuje kakav će biti zvuk. Vibracije koje dolaze spolja konstantno utiču na nas i to na ćelijskom nivou. Različiti instrumenti kreiraju različitu zvučnu atmosferu u kojoj se aktiviraju samoisceljujući mehanizmi tela. Budući da naše telo i svest reaguju na vibracije koje dolaze spolja, ne čudi interesovanje za razne zvučne terapije koje danas postoje. Mnoge od njih su, međutim, tek nanovo otkriveni modeli isceljivanja koji su postojali od kada postoje i muzički instrumenti. U potrebi da odredi smisao i pravac svog života, moderan čovek sve češće poseže za tradicionalnim znanjima i izvorima mudrosti koji će tu njegovu težnju zadovoljiti.

Tako se danas sve glasnije čuju oni koji nas upućuju na najrazličitije moguće alternativne i tradicionalne metode opuštanja i lečenja. Jedna od tradicionalnih metoda na koju smo upućeni, naročito kada je reč o našoj večitoj svađi sa stresom, jesu gong kupke ili zvučne masaže. Već po obliku gong simbolizuje savršenstvo, jedinstvo i celovitost. On je jedan od najstarijih terapeutskih instrumenata, koristio se u jogi, meditaciji i vibracionoj terapiji. Vibracija gonga pruža izvanrednu mogućnost harmonizacije i snažno je sredstvo koje čoveka uvodi u meditativno stanje gde započinje transformacija svesti.

Nažalost, u Srbiji za sada ne postoji prostor gde možete redovno da odlazite na zvučnu masažu ili gong kupku, ali zato nas često posećuje gong majstor Vedran Petrak iz Hrvatske koji prati učenje gong majstora Dona Konroa (Don Conreaux). U poslednjih deset godina vodio je više od 500 zvučnih kupki na području Balkana i sarađivao sa raznim izvođačima iz Amerike, Engleske, Belgije, Holandije, Poljske, Italije, Grčke i Slovenije. Tokom susretu sa Vedranom postaje mi jasno zašto se za gongove govori da su moćan alat u duhovnom razvoju, jer ne možete a da ne primetite nenametljivost i obzirnost koju emanira ovaj mladi čovek.

http://www.lovesensa.rs/clanci/meditacija-i-relaksacija/zvucna-masaza-umirujuca-moc-zvuka

Make a Free Website with Yola.